Ślub w plenerze – jakich formalności trzeba dopełnić?

Spełnienie marzeń

Ślub to dla każdej kobiety chwila, na którą czekała niekiedy całe życie. Niejedna z nas już jako mała dziewczynka wyobrażała sobie, jak ten dzień będzie wyglądał. Nic dziwnego, że kiedy już nadejdzie chcemy, żeby był idealny jak ten, który sobie wymarzyłyśmy.

W ostatnich latach dużym powodzeniem cieszą się śluby organizowane w plenerze. Jeżeli Ty również chciałabyś, aby ta ważna ceremonia odbyła się na świeżym powietrzu mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które ułatwią Ci przygotowania.

Ślub w plenerze – jakich formalności trzeba dopełnić?

Pamiętaj, że ślub to nie tylko piękna oprawa, biała suknia, garnitur, kwiaty… to przede wszystkim formalna uroczystość. Bez względu na to czy chcesz wziąć ślub cywilny czy kościelny wymagane są stosowne pozwolenia – w urzędzie stanu cywilnego od jakiegoś czasu za dodatkową opłatą istnieje możliwość udzielenia ślubu w plenerze i nie zdarzają się tutaj większe problemy. W dniu ślubu pamiętaj o oddzielnym stole, krześle dla urzędnika i oczywiście o miejscu na powieszenie godła.

Jeżeli zaś decydujesz się na ślub kościelny, potrzebna będzie specjalna „licencja” na udzielenie ślubu poza murami Kościoła. Para Młoda musi uzasadnić i podać konkretne powody przemawiające za ślubem w plenerze i o jego wyjątkowości. Nie każdy kapłan zgadza się na taki ślub, ale to Wy jako para młoda wybieracie księdza. Puki co jest to kwestia sporna, czy ślub kościelny jest w ogóle ważny poza kościołem. Ważne jest, aby do wszelkich wniosków dołączyć również zgodę właściciela gruntu wybranej lokalizacji na zorganizowanie tam ślubu. Jeżeli uda ci się przekonać kościół, to tak jak w poprzednim przypadku konieczny jest oddzielny stół, krzesło dla księdza, klęczniki dla pary młodej i świadków, a także miejsce na powieszenie krzyża.

Warto też wziąć pod uwagę ustawienie podestu, na którym ty i twój przyszły mąż wraz z urzędnikiem czy księdzem będziecie składać przysięgę. Będziecie na pewno bardziej widoczni dla gości. Pamiętajcie również o krzesłach dla nich.

Oprawa wesela

Po załatwieniu wszystkich formalności związanych ze ślubem nadchodzi czas na zajęcie się całą jego oprawą. Ważne jest dobre nagłośnienie, aby wszyscy goście dobrze słyszeli księdza/urzędnika oraz parę młodą. Pamiętaj o tym, że pogoda może się zmienić, dlatego przygotujcie duży namiot (może być tylko zadaszony, bez bocznych ścianek), który zabezpieczy wszystkich uczestników ceremonii przed przemoknięciem w czasie nieoczekiwanego deszczu. Wszelkie kwiaty, świece, lampki to już indywidualna sprawa każdej pary młodej.

Podziel się naszym tekstem!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *