Jak prowadzić animacje dla dzieci?

Każdy zawód wymaga pewnego rodzaju predyspozycji. Nie inaczej jest w przypadku zawodu animatora. Żeby prowadzić animacje dla dzieci potrzeba nieco więcej niż ukończony kurs czy skończona szkoła. Dzieci są wrażliwe na emocje i szybko zorientują się kiedy animator jest nieszczery, albo niepewny swoich umiejętności. Jak więc prowadzić animacje dla dzieci w taki sposób, żeby być przekonywującym dla swoich małych widzów?

Cym są animacje dla dzieci?

Animacje dla dzieci to forma organizowania wolnego czasu w sposób twórczy i ciekawy. Mają za zadanie zapewnić najmłodszym uczestnikom jak najlepszą rozrywkę podczas chwil spędzonych z animatorem. Dobrze przeprowadzone animacje dla dzieci wcale nie muszą mieć wymyślnej formy, ale wymagają od osoby prowadzącej wszechstronnego przygotowania i wielu umiejętności miękkich. Animacje na dzieci najczęściej organizowane są na urodzinach oraz różnego typu imprezach okolicznościowych jak chrzciny czy wesela.

Kto to jest animator dziecięcy?

Animatorem dziecięcym nazywamy osobę prowadzącą animacje dla dzieci. Samo słowo animator pochodzi z łaciny i dosłownie oznacza „pobudzać”. Klasyczny animator jest wiec osobą która organizuje czas, zmusza to aktywności zarówno intelektualnej jak i fizycznej. Animator dziecięcy z kolei ma jeszcze trudniejsze zadanie – musi pobudzić wyobraźnie dziecka w taki sposób, żeby zainspirować je do zabawy. Wymaga to kreatywności, dobrego przygotowania pedagogicznego, podstawowej znajomości psychologii oraz naturalnej pewności siebie. Jest to wiec wymagająca rola, a do przeprowadzenia naprawdę udanych animacji dla dzieci często potrzeba wielu lat doświadczenia.

Jak powinny przebiegać udane animacje dla dzieci?

To, czy animacje dla dzieci będą udane czy zakończą się fiaskiem, zależy przede wszystkim od animatora i jego przygotowania. Oprócz naturalnych predyspozycji do zawodu, osoba przeprowadzająca animacje musi mieć odpowiednio ułożony plan, który punkt po punkcie będzie wcielać w życie. Oczywiście improwizacja jest praktykowana, a nawet mile widziana, natomiast powinna jedynie stanowić tło dla scenariusza wcielanego przez animatora. Oprócz fabuły animacji, ważny jest również bogaty zasób pomysłów na gry i zabawy zespołowe. To podstawa, jeśli animator chce zachować uwagę dzieci przez cały okres trwania animacji.

Podziel się naszym tekstem!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *